Haber

Kremlin’den Paşinyan’ın suçlamalarına yanıt: ‘Hiçbir yere gitmiyoruz’

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Rusya’ya yönelik suçlamalarını reddetti. Paşinyan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonlar nedeniyle Ermenistan’ı “koruyamadığını” belirtti.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a yönelik saldırılarına karşı Ermenistan’ın güvenliğinin sağlanmadığını belirten Paşinyan, “Güvenlik konularında tek ortağa bağımlı olmak stratejik bir hatadır.” Ermenistan Başbakanı da Rusya’nın Güney Kafkasya’dan çekildiğini belirterek, “Rusya’nın bölgeyi terk ettiğini görüyoruz. Bir gün uyanırsak onların burada olmadığını görebiliriz” dedi.

Paşinyan’ın iddialarını reddeden Peskov, Rusya’nın Güney Kafkasya’da istikrarın sağlanmasında önemli rol oynamaya devam ettiğini söyledi. “Rusya bu bölgenin kesinlikle ayrılmaz bir parçasıdır” diyen Peskov, şunları ekledi: “Güvenliğin garantörü olmaya devam ediyoruz. Rusya hiçbir yere gitmiyor ve ayrılmayı da planlamıyor.”

‘YETERİNCE RUS YANINDA OLDUĞUMUZU DÜŞÜNMÜYORLAR’

Ayrıca Kremlin’in Ukrayna’daki savaşını eleştirmemeye özen göstermesine ve Ermeni şirketlerinin Rus şirketlerinin Batı yaptırımlarını aşmasına yardımcı olmasına rağmen bunun Rusya için yeterli olmadığını söyleyen Paşinyan, şöyle konuştu: “Rusya’da Ermenistan’ın yanlısı olduğunu düşünmüyorlar. -Rusça düzgün çünkü Ermenistan’ın başı Ukrayna’da, onlara gerektiği gibi yardım etmiyor.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu