Ekonomi

ABD Hazine Bakanlığı tahvil ihracını hızlandırmayı planlıyor

ABD Hazine Bakanlığı tahvil ihracını hızlandırmayı planladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı gelecekteki tahvil ihraçlarına ilişkin geri ödeme planlarını ayrıntılı olarak açıkladı.

Önümüzdeki hafta Hazine, vadesi 15 Kasım’da dolacak 102,2 milyar dolarlık tahvilin geri ödemesi için 112 milyar dolarlık bir borçlanma ihalesi düzenleyecek ve bu da 9 milyar dolardan fazla ek kaynak yaratacak.

İhraçlar Salı günü 48 milyar dolar değerindeki 3 yıllık tahvillerle başlayacak. Üç bölümden oluşacak ihracın ardından önümüzdeki günlerde 40 milyar dolar değerinde 10 yıllık, 24 milyar dolar değerinde 30 yıllık tahvil satışı yapılacak.

Hazine Bakanlığı da bundan sonra kuponlu tahvil ve tahvillere daha fazla ağırlık verilerek çeşitli vadelerdeki ihalelerin boyutunun artırılacağını söyledi. Bakanlık, tahvillere ilişkin mevcut ihale boyutunu Kasım ayı sonuna kadar sürdürecek. Bakanlık, kuponlu tahvil ihalelerinde önceki seviyelere göre artış yaşandığını, uzun vadeli borçların ise “daha ılımlı” bir oranda artacağını söyledi.

Hazine Bakanlığı, 2 yılVe 5 yılTahvil büyüklüğü aylık 3 milyar dolar, 3 yıltahvilin büyüklüğü aylık 2 milyar dolar ve 7 yaşındaTahvil büyüklüğünü ayda 1 milyar dolar artırmayı bekliyor.

Ocak ayı sonuna kadar ihale büyüklükleri sırasıyla 9 milyar dolar, 6 milyar dolar, 9 milyar dolar ve 3 milyar dolar artacak.

ABD Hazinesi, bu çeyrekte 776 milyar dolar, 2024 takviminin ilk çeyreğinde ise 816 milyar dolar borçlanması gerekeceğini söyledi.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu